2015 m. gegužės 1 d., penktadienis

Narcizai ir mašalai

Mašalas
Pirmiausia baltais žiedais apsipylė kaukazinės slyvos, paskui sužydėjo trešnės, vyšnios ir kriaušės, tuojau skleisis ir obelų žiedai. Nulijo lietus ir per vieną naktį šviežia žaluma pasipuošė beržai, o mano kiemo žolė jau prašosi vejapjovės peilio. Po vėlyvo rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario gamtos spalvų santūrumo, staiga tapome neįtikėtinai ryškia šalimi, kuria tiesiog negaliu nustoti gėrėtis. Būtent tokiu metu, vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioje, galim sulaukti nelaimės, kurią druskininkiečiai jau spėjo užmiršti – baisiųjų kraujasiurbių mašalų. Puikiai pamenu, kaip praeito amžiaus pabaigoje, kai svečių į mūsų kurortą prisikviesti ir taip nebuvo itin lengva, pačiu gražiausiu metų laiku, vos išėję pasivaikščioti Druskininkų gatvėmis, jie tapdavo kraujo ištroškusių mašalų grobiu. Negelbėjo nei specialūs tepalai, nei mojavimas medžių šakomis.

Esu girdėjęs net ir labai skeptiškų nuomonių apie bakteriologinį preparatą, taikytą tiems mašalams naikinti. Vienas tokių skeptikų yra ir mano tėvas, baigęs Prahoje ekologijos mokslus ir aiškinantis, kad prie Nemuno nuo neatmenamų laikų gyveno daugybė mašalų rūšių. Susiklosčius palankioms aplinkybėms, vienos ar kitos rūšies staiga pagausėja, o paskui vėl sumažėja. Aš pats tokių mokslų nebaigęs, todėl argumentuotai su juo ginčytis negaliu, bet savo kailiu patyriau, kad būtent tada, kai keletą metų iš eilės buvo vykdoma mašalų naikinimo programa, jų sumažėjo tiek, kad gražiausiu metų laiku jau nebereikia tūnoti namie.

Net per patį sunkmetį kiekvieną centą taupiusi Andriaus Kubiliaus vyriausybė kažkaip sugebėjo rasti lėšų tai programai tęsti. Dabartinis socialdemokratų premjeras mielai fotografuojasi glamūriniams vaizdeliams iš Druskininkų šeimininko gimtadienio, bet pinigų mašalų naikinimui siūlo ieškoti pačioms savivaldybėms. Peržiūrėjau internete to gimtadienio nuotraukas ir nustebau tik dėl to, kad nė vienas svečias auksinio batono nepadovanojo, todėl nebūkim pavyduoliais ir grįžkime prie mašalų temos.

Prieš keletą metų, išdidžiai nusispjovus į kurortinio verslo nuomonę, Druskininkuose buvo įvesta kurortinė rinkliava, žmonių praminta Pagalvės mokesčiu. Iš to mokesčio surinkti pinigai leidžiami narcizų sodinimui, važinėjimui po visokias muges ir kitiems svarbiems reikalams. Įvedus Lietuvoje eurą, Pagalvės mokestis Druskininkuose perskaičiuotas pagal druskininkietišką sąžiningo perskaičiavimo supratimą – du litai virto vienu euru. Tai dabar visi drauge pagalvokime, koks gali būti geresnis tos rinkliavos lėšų panaudojimas už mašalų naikinimą?

Juk viena per mašalų antplūdį atvykusi ir nuo jų čia kelias dienas prasikankinusi turistų grupė gali padaryti kurortui tokią neigiamą reklamą, kurios neatpirks jokie užsakomieji straipsniai nacionaliniuose dienraščiuose. Kas gėrėsis tais narcizų žiedais, jeigu visus svečius išbaidys mašalai?
Jeigu tai pasiūlytų vienintelis šiame mieste visų sumanymų autorius, kurio vizijos iškart virsta betonu, tai neabejotinai būtų kaipmat įgyvendinta. Bet kadangi čia parašiau, tai labiau tikėtina, jog galimybė finansuoti mašalų naikinimą kurortinės rinkliavos lėšomis iš principo net nebus aptarinėjama. Nes vos du kartus posėdžiavusioje naujos kadencijos Druskininkų savivaldybės taryboje toks daugumos galios demonstravimas jau įgavo komiškas formas. Opozicijai pagal Vietos savivaldos įstatymą priklauso tarybos Kontrolės komiteto ir Etikos komisijos pirmininkų pareigybės. Ji pasiūlo savo kandidatus, o tarybos dauguma balsuoja prieš ir iš tos opozicijos teisės lieka šnipštas. Mano žiniomis, opozicinės frakcijos ketina vėl siūlyti tuos pačius kandidatus tiek kartų, kiek reikės, o ne ieškoti tarp saviškių tokių, kurie daugumai atrodytų mažiau baisūs.

Taip netikėtai kilęs karas dėl komitetų vadovų personalijų jau savaime verčia spėlioti, kodėl taip bijoma galimybės, kad, pavyzdžiui, Kontrolės komiteto pirmininku taptų dar iki išrinkimo į tarybą domėjimąsi kaip naudojamos mokesčių mokėtojų lėšos ne kartą demonstravęs konservatorius Vilius Semeška. Negi tikrai valdantiesiems tiek daug yra ką slėpti, kad taip bijo suteikti jam galimybę užimti pareigas, kurios leis tą lėšų panaudojimą atidžiau patyrinėti? Taip smarkiai, kad net griebiamasi atviro melo apie tariamai netinkamą kandidato į Kontrolės komiteto pareigas reputaciją. Asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jei yra nuteistas už bet kokias tyčines nusikalstamas veikas, baustas už administracinius teisės pažeidimus nuosavybės, prekybos, finansų, apskaitos ir statistikos srityje, galioja drausminė nuobauda atleisti šį asmenį iš darbo ar tarnybinė nuobauda atleisti valstybės tarnautoją iš pareigų, piktnaudžiauja narkotinėmis, toksinėmis, psichotropinėmis medžiagomis arba alkoholiu. 15 metų senumo turtiniai ginčai nieko bendro su tuo neturi, bet vis tiek naudojami kaip argumentas sąmoningai klaidinant kitus tarybos narius.

Kol rašiau šį tekstą, Vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo garsiąją Druskininkų valdžios leidinio bylą. Bet apie tai pasikalbėsime jau kitą savaitę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą